تبلیغات
Geology : زمین شناسی - معرفی سازندهای ایران - سازند جلفا

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ جمعه 28 بهمن 1390 توسط Alireza Tavakoli
سازند جلفا (Julfa Formation)

نام این سازند برگرفته از شهرستان جلفا است.

در شمال رودخانه ارس، واقع در جمهورى آذربایجان ترادفى از سنگ‌هاى پرمین وجود دارد که با یک گذر تدریجى به سنگ‌هاى تریاس مى‌رسد. به همین لحاظ یکى از نواحى نادر جهان است که گذر پرمین به تریاس آن، تدریجى است.

بررسى سنگ‌هاى پرمین در جنوب رودخانه ارس توسط استپانوف و همکاران (1969) نشان داد که در جلفاى ایران هم گذر پرمین به تریاس (تقریباً) تدریجى و ردیف‌هاى پرمین - تریاس کوه الّى‌باشى این ناحیه قابل تقسیم به 8 واحد سنگى (بدون تعیین مرتبه) با نشانه‌هاى A ، B ، C، D، E ، F،  Gو H مى باشد که از میان آنها واحد‌هاى A ، B ، C، D به سن پرمین، واحد E لایه‌هاى گذر تدریجى مابین پرمین و تریاس و واحدهاى ، F، GوHبه سن تریاس‌اند. پرتو‌آذر (1991) با این باور که واحدهاى A (گنیشیک) و B (خاچیک) به سن جلفین‌اند مجموع این دو واحد را در مرتبه سازند دانسته و به آن‌ها « سازند جلفا » نام داده است.

پاره سازند سیلگُرد 152 متر و پاره‌سازند شامار 120 متر ضخامت دارد . بدین‌سان سازند جلفا 272 متر ضخامت خواهد داشت.

پرتوآذر (1374)، سازند جلفا را در برگیرنده دو پاره سازند به نام‌هاى سیلگُرد (در پایین) و شامار (در بالا) مى‌داند. که داراى ویژگى‌هاى سنگى و زیستى زیر‌اند.

 پاره سازند سیلگُرد:

این پاره سازند، با 152 متر ستبرا، ترادفى خاکسترى رنگ از مارن، سنگ‌آهک مارنى، شیل‌هاى کربناتى . . . است که سیماى فرسوده دارد و از پایین به بالا قابل تقسیم به 6 واحد است.

پاره سازند شامار:

این پاره سازند که نامش برگرفته از روستایى به همین نام است . در مقایسه با پاره سازند سیلگُرد مارن کمترى دارد و بیشتر از نوع سنگ‌آهک‌هاى خاکسترى با چرت‌هاى سیاه‌رنگ است. به همین لحاظ، سیماى صخره‌ساز دارد و از پایین به بالا در برگیرنده دو واحد  است.

حد پایینى سازند جلفا به سنگ‌ آهک‌هاى خاکسترى‌رنگ به سن مرغابین است که به باور استپانوف و همکاران (1969) هم‌ارز سازند روته و به باور پرتو‌آذر قابل قیاس با سازند سورمق در ناحیه آباده است.

لایه‌هاى زیر سازند جلفا، حدود 32 متر سنگ‌آهک خاکسترى از نوع بیومیکروسپاریت است که ریز سنگواره‌هاى آن نظیر:

Codonofusiella cf. nana Erk., Pachyphloia pedicula Lange, Globivalvulina graeca Reichel, Langella acantha (Lange), Pachyphloia sp., Frondina permica Civri. et Dess., Pseudoendothyra sp., Nankinella orbicularis Lee., Neoendothyra bronimanni Bozorgnia, Geinitzina sp., Tuberitina sp., "Permodiscus" sp., Climacammina sp., Aoujgalia sp., ostracods, gastropods, crinoids, coral, bryozoa and Permocalculus sp.  

نشانگر سن مرغابین پسین‌اند.

حد بالایى سازند جلفا به سنگ‌آهک‌هاى مارنى به سن جلفین پسین است که نام‌هاى همچون واحد C (استپانوف و همکاران، 1969)، جلفاى پایینى دارد ولى پرتو‌آذر آن را نخستین پاره سازند از یک واحد سنگ‌چینه‌اى جدید به نام سازند الّى‌باشى مى‌داند.

گسترش جغرافیایى سازند جلفا محدود به کوه الّى‌باشى واقع در جنوب جلفا است. با این وجود در بخشى از کوه‌هاى تالش سنگ‌هاى پرمین با پاره‌سازند‌هاى سیلگُرد و شامار مقایسه شده‌اند.

پاره سازندهاى سیلگُرد و شامار همان واحدهاى A و B برش جلفا هستند که استپانوف و همکاران (1969) آنها را به ترتیب با لایه‌هاى گنیشیک و خاچیک در ارمنستان مقایسه کرده‌اند. پرتو‌آذر (1374) هم پاره سازند سیلگُرد را با لایه‌هاى گنیشیک و پاره‌سازند شامار را با لایه‌هاى خاچیک در خور سنجش مى‌داند. از سوى دیگر این سازند، از نگاه سنى با سازند نسن در البرز مرکزى هم‌ارز دانسته شده است (بر خلاف استپانوف و همکاران (1969) که به هم‌ارزى با سازند روته، باور دارند).طبقه بندی: چینه شناسی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?