تبلیغات
Geology : زمین شناسی - آتشفشان خاموش آلمان، تهدید ویرانگر برای اروپا

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ شنبه 17 دی 1390 توسط Alireza Tavakoli
دانشمندان در اروپا با توجه به نشانه هایی از احتمال فعال شدن آتشفشان خاموش 'لاشرسی' (Laacher See ) در آلمان، از خطر ویرانی در اروپا ابراز نگرانی كرده اند. به گزارش ایرنا ، پایگاه اطلاع رسانی روزنامه فرانسوی 'لیبراسیون' نوشت: دانشمندان احتمال آغاز فعالیت آتشفشان خاموش لاشرسی را كه تهدید عظیمی برای سراسر اروپا محسوب می شود، ممكن می دانند.
  
   دانشمندان ابراز نگرانی می كنند كه این آتشفشان كه هر 10 هزار تا 12 هزار سال فعال می شود می تواند بصورت ناگهانی از خواب بیدار شود چرا كه از آخرین فوران آن 12 هزار و 900 سال گذشته است. به همین دلیل و با توجه به زمین لرزه های رخ داده از آغاز سال 2010 میلادی احتمال فوران این آتشفشان تقویت شده است.
  
   از آغاز سال 2010 میلادی تا فوریه سال 2011 هفت زمین لرزه با قدرت 2 تا 4.5 ریشتر در این منطقه رخ داده است.
  
   شدت و وسعت فوران این آتشفشان كه زیر دریاچه 'لاشرسی' پنهان شده است با مورد آتشفشان 'پیناتوبو' فیلیپین كه بزرگترین فوران قرن بیستم بود، قابل مقایسه است.
  
   در صورت عملی شدن فرضیه كارشناسان، فوران لاشرسی غول پیكر می تواند انتشار میلیاردها تن خاكستر و مواد مذاب را بهمراه داشته باشد.
  
   دانشمندان معتقدند كه از زمان بروز چندین زمین لرزه، آب دریاچه یاد شده دچار تغییرات دمایی غیرعادی شده و حباب های گاز دی اكسید كربن كه ممكن است از مواد مذاب دورن آتشفشان آزاد شده باشد بر سطح دریاچه قابل مشاهده است.
  
   این گزارش فوران این آتشفشان را فاجعه ای برای اروپا دانست و افزود: این امر می تواند ویرانی های گسترده ای را بوجود آورد همچنین كه ابر عظیم حاوی خاكستر آن در بخش وسیعی از آسمان پراكنده خواهد شد.
  
   با این حال پایگاه 'ژیزمودو' (Gizmodo) اعلام كرد كه خروج مرتب گاز دی اكسید كربن از دهانه این آتشفشان احتمال فوران را آن كاهش داده و یا از شدت فوران آن می كاهد بطوری كه به سراسر اروپا آسیب نرساند.
طبقه بندی: خبرها و تازه های زمین شناسی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?