تبلیغات
Geology : زمین شناسی - جستجوی هویت در گذشته گداخته زمین

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 3 آبان 1390 توسط Alireza Tavakoli

تحقیق و بررسی درباره تاریخچه مهم ترین فوران های آتشفشانی زمین به گنجینه ای ارزشمند منتهی می شود که ممکن است اسرار زیادی از هویت اصلی و ساختار اولیه زمین را در خود به یادگار داشته باشد. این گنجینه باستانی زمین شناسی همچنین می تواند حاوی اطلاعات متفاوتی از عناصر و ترکیبات اولیه زمین باشد که دانسته های بشر را به چالش خواهد کشید.

مجموعه اطلاعاتی که بشر از این راه به دست می آورد می تواند آنقدر متفاوت از فرضیات و دانسته های فعلی ما باشد که برای پذیرش آن ناچار به خانه تکانی درست و حسابی در دیدگاه و نگرش انسان نسبت به پیدایش زمین شویم.

پژوهشگران معتقدند تعدادی از بزرگ ترین فوران های آتشفشانی تاریخ زمین از یک منبع مشترک ماگما سرچشمه گرفته اند. این چشمه باستانی ماگما به مدت 4/5 میلیارد سال بدون تغییر باقی مانده است و ته مانده موادی محسوب می شود که روزگاری ترکیب اولیه زمین را تشکیل داده بودند.

نکته جالب توجه در مورد این فوران های تاریخی که در ۲۵۰ میلیون سال اخیر زمین را گداخته اند، آن است که بعضا تا چند میلیون سال طول کشیده اند و به قدری بزرگ بوده اند که وقوع یکی از آنها به تنهایی توانسته میزان کل ماگمای روی سطح زمین را ۲ برابر کند.

آخرین نشانه های چنین آتشفشان های عظیمی، صفحات بسیار وسیع و بزرگ از گدازه های سرد شده ای در جزیره بافین در کانادا و گرینلند غربی هستند که توسط فوران هایی در ۶۲ میلیون سال قبل ایجاد شده اند. در واقع مطالعه نمونه هایی از همین ناحیه بود که نخستین نشانه ها مبنی بر وجود یک مخزن باستانی گدازه برای تغذیه مواد مذاب آتشفشانی های عظیم زمین را آشکار کرد.

اما ماجرای یافتن شواهدی که بر وجود چشمه واحد برای گدازه های آتشفشان های عظیم تاریخ دلالت می کند از آنجا شروع شد که پژوهشگران طی تحقیقاتی روی بازمانده های آتشفشانی زمین به نتایج غیرمترقبه ای دست یافتند.

گزارش این تحقیقات که سال گذشته منتشر شد نشان می داد که پژوهشگران متوجه شدند مواد تشکیل دهنده گدازه های آتشفشانی در مکان های متفاوت دارای عناصری با چگالی های یکسان و ظرفیت های ایزوتوپی برابر هستند که دقیقا با مشخصات پیش بینی شده برای گوشته ابتدایی زمین مطابقت دارند.

نکته: پژوهشگران معتقدند تعدادی از بزرگ ترین فوران های آتشفشانی تاریخ زمین از یک منبع مشترک ماگما سرچشمه گرفته اند که روزگاری ترکیب اولیه زمین را تشکیل داده بودند

گوشته اولیه به ماده همگنی اطلاق می شود که تا قبل از سرد شدن پوسته زمین و تفکیک آن از جبه کنونی، هسته فلزی اولیه زمین را در بر گرفته بود. پژوهشگران برای یافتن شواهدی که این یافته جدید را تایید کند، به سراغ سایر بازمانده های آتشفشانی باستانی رفتند و به این منظور کار را با بزرگ ترین نمونه که یک فلات زیرآبی در کف اقیانوس آرام بود آغاز کردند.

این نمونه قد و قواره ای به اندازه سرزمین آلاسکاست که با ضخامت ۳۲ کیلومتر بستر بزرگی را در کف اقیانوس به وجود آورده است. بررسی این نمونه و ۴ مورد شاخص دیگر در اطراف دنیا نیز با نتایج مشابهی همراه بود. از قرار معلوم بزرگ ترین رویدادهای آتشفشانی دنیا در ۲۵۰ میلیون سال گذشته مخزن مشترکی داشته اند.

● دستورالعمل پخت زمین تغییر می کند؟

از قرار معلوم همه رویدادهای عظیم آتشفشانی از روی یکی از ۲ ابر حوزه موجود در گوشته زمین تغذیه شده اند. یکی از این مخازن بزرگ زیر قاره آفریقا و دیگری زیر اقیانوس آرام جنوبی قرار داشته است.

به نظر می رسد که این حوزه های تغذیه ماگما موقعیت های مکانی جبه ابتدایی زمین را نشان می دهند. یافته های حاصل از مطالعه ماگمای باستانی زمین فقط به مخزن مشترک گدازه های آتشفشانی ختم نمی شود و پرسش های دیگری را درباره هویت اولیه زمین و مواد تشکیل دهنده آن نیز مطرح می سازد. تصور همیشگی و غالب ما این بوده که گوشته ابتدایی زمین از جنس کندریت ها بوده است.

چنین تصور می شود که کندریت ها یا همان سنگ های آسمانی آلی بنیان محتوی موادی باشند که در اوایل عمر منظومه شمسی شکل گرفته اند. از همین رو در مورد زمین نیز همیشه تصور بر این بوده که صرفا توده انباشته ای از کندریت ها بوده است. اما یافته های جدید روایت دیگری از سرگذشت زمین و مواد سازنده آن نقل می کنند که گوشته اولیه زمین را فاقد خاستگاهی کندریتی می داند.

با این وصف، اگر زمین کندریتی و متشکل از مصالح آلی بنیان نبوده است، فرضیه جدیدی درباره ترکیب و ساختار شکل دهنده زمین مطرح می شود که جای حرف و حدیث بسیاری خواهد داشت. فراموش نکنیم که ترکیب های ایزوتوپی موجود در گدازه های آتشفشانی جزیره بافین مطابقت و همخوانی تمام و کمالی را با ترکیب فرضی مطرح شده به نمایش می گذارند.

با این تفاصیل، دانشمندان معتقدند چنانچه این فرضیه درست باشد، با یک تغییر الگویی بزرگ روبه رو خواهیم شد که تبعات و حاشیه های زیادی به همراه خواهد داشت. به طور نمونه تمامی متون و نوشته ها در زمینه شیمی زمین (ژئوشیمی) به بازنگری و بازنویسی نیاز خواهند داشت. صدالبته قبل از آن که چنین فرضیه ای بتواند تایید شود، نیازمند یافتن شواهد متعدد دیگری هستیم که بتوان با استناد به آنها زلزله بزرگ علمی در زمین شناسی به راه انداخت.

طبقه بندی: سنگ شناسی آذرین و آتشفشانها،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?