تبلیغات
Geology : زمین شناسی - کشف شواهدی از تکامل پر در 11 قطعه کهربا !

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ شنبه 26 شهریور 1390 توسط Alireza Tavakoli
دیرینه شناسان کانادایی با بررسی 11 قطعه فسیل کهربایی نشان دادند که بین 70 تا 85 میلیون سال قبل دایناسورها و پرندگان اولیه پر داشته اند.
   به گزارش خبرگزاری مهر، بررسیهای محققان دانشگاه آلبرتا مشخص می کند فسیلهایی که در 11 قطعه کهربایی کشف شده در دریاچه گراسی در کانادا وجود دارد محتوی ترکیبی از پرهای نخستین با قدمت بین 70 تا 85 میلیون سال هستند. حتی رنگدانه های این پرها نیز در کهرباها به خوبی محافظت شده اند.
  
   نتایج این تحقیقات که در تازه ترین شماره مجله ساینس منتشر شده حاکی از آن است که دایناسورهای پردار بسیار رنگی تر از آن چیزی بودند که تاکنون تصور می شد. این پرهای فسیلی به درجات مختلف قهوه ای کم و بیش تیره هستند.
   این گروه دیرینه شناسان به سرپرسی "رایان مک کلار" این جواهر پرهای چندشکلی را در داخل قطعات کهربایی که طول آنها از 2 تا 8 میلیمتر است اما همگی به طور قابل توجهی به خوبی محافظت شده اند، کشف کردند.
   به گفته این دانشمندان، این پرها در حقیقت پرهای نخستینی هستند که پوست دایناسورها و پرندگان اولیه را می پوشانده اند.
   فرضیه ها پیشنهاد می دهند که این پرها در میان قطرات رزینی که از درختان فرو افتاده اند به دام افتاده و فسیل شده اند.
   "رایان مک کلار" در این خصوص توضیح داد: "این فسیلها یک تنوع ریخت شناسی بزرگ را از پرهای نخستین تا پرهای مدرن نشان می دهند. به این ترتیب به ما اجازه داده اند که چهار مسیر تکاملی را شناسایی کنیم."
   برمبنای این بررسیها، پرهای ساده تر، پرهای نخستینی هستند که از یک رشته منفرد تشکیل شده اند درحالی که پرهای توسعه یافته تر یادآور پرهای پرندگان آبزی معمولی هستند.
   پرهای این مخلوقات منقرض شده که در دوره پایانی کرتاسه می زیسته اند از رشته های نخستین و بسیار نازکی تشکیل شده بودند و شبیه موهای خز مانند پستانداران بوده اند. درحالی که پرهای پرندگان اولیه از بسیار جهات شبیه به پرهای پرندگان مدرن هستند و به وضوح نشان می دهند که برای پرواز توسعه یافته اند.
   این مشاهدات فرضیه ای را تقویت می کند که براساس آن توانایی پرواز باید بسیار پیشتر از 80 میلیون سال قبل تکامل یافته باشد.
  
 
طبقه بندی: خبرها و تازه های زمین شناسی، دیرینه شناسی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?