تبلیغات
Geology : زمین شناسی - کمربند آتشفشانی اقیانوس آرام (حلقه آتش)

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ شنبه 21 خرداد 1390 توسط Alireza Tavakoli

           

 

کمربند آتش اقیانوس آرام ناحیه است با زمین لرزه های فراوان و فوران آتشفشان در بستر اقیانوس آرام که با شکل نعل اسبی و طول 40 هزار کیلومتر با یک سری دراز گودالهای اقیانوسی ، کمانهای آتشفشانی و کمربندهای آتشفشانی و حرکت صفحات تکتونیکی در ارتباط است. حلقه آتش دارای بیش از 452 آتشفشان است و محل بیش از 75 درصد از آتشفشانهای فعال و خاموش دنیاست.حدود 90 درصد از زمین لرزه های جهان و 80 درصد رخدادهای بزرگ زمین لرزه ای در حلقه آتش رخ می دهد.

حلقه آتش نتیجه . . .

حلقه آتش نتیجه مستقیم تکتونیک صفحه ای  و حرکت و برخورد صفحات پوسته ای به یکدیگر است. بخش شرقی ، نتیجه فرورانش صفحه ناسکا (nazcka) و کاکاس (cocos) در زیر بخش غربی قاره آمریکاست.صفحه کاکاس در حال فرورانش به زیر صفحه کارائیب در آمریکای مرکزی است. یک بخش از صفحه آرام خُرد صفحه "جوان دی فوکا" (juan de fuca) در حال فرورانش به زیر صفحه آمریکای شمالی است.در طول بخش شمالی صفحه آرام با حرکت به سمت شمال غربی به زیر جزایر کمانی آلوشن فرو می رود. بخش جنوبی آن پیچیده تر است و با فرورفتن صفحه آرام به زیر جزایر  ماریانا ، فیلیپین ، bougainville، تونگا و نیوزلند دیده می شود.

مناطق مهم حلقه آتش

 

1- شیلی: آتشفشانهای شیلی مربوط به فرورانش صفحه ناسکا به سمت شرق و به زیر صفحه آمریکای جنوبی است.

2- مکزیک : آتشقشانهای مکزیک مربوط به فرورانش صفحات کاکاس و ریورا به سمت شرق هستند که فورانهای انفجاری را ایجاد کرده اند. بیشتریت آتشفشانها در مکزیک در کمربند ولکانیکی ترنس – مکزیک روی می دهند که به طول 900 کیلومتراز غرب تا شرق در مکزیک گسترش دارند. تعدادی از آتشفشانهای فعال در شمال مکزیک مربوط به تکتونیک کششی ایالت  Basin & Range هستند.

3- آمریکا :در غرب ایالت متحده کمان آتشفشانی کاسکاد که شامل حدود 20 آتشفشان اصلی است با بیش از 4000 خروجی آتشفشانی جداگانه که شامل تعداد زیادی استراتوولکان ، آتشفشانهای سپری ، گنبدهای ماگمایی و خاکستر آتشفشانی هستند.شروع آتشفشانهای این کمان حدود 37 میلیون سال پیش است،گرچه بیشترآتشفشانهای امروزی کاسکاد دارای سنی کمتر از 2میلیون سال بوده وبلندتریه قله کمتر از 100هزار سال سن دارد. این کمان بر اثر فرورانش صفحات Gorda  وجوان دی فوکا در منطقه فرورانش کاسکاد شکل گرفته است. باتوجه به گسلهای بزرگ در این ناحیه زمین لرزه های با بزرگی 9 یا بیشتر در این منطقه روی می دهند. منطقه گسلی بسیار فعال و معروف سن آندریاس در کالیفرنیا یک گسل انتقالی است که بخشی از فرورانش صفحه آرام شرقی به زیر جنوب غربی آمریکا و مکزیک است.حرکت این گسل چند بار در روز زمین لرزه های متعدد کوچک ایجاد می کند.

                        

                          (منطقه کاسکاد و آتشفشانهای آن)

4- کانادا: در بریتیش کلمبیا و یوکون مکان وسیعی از آتشفشانها و فعالیتهای آتشفشانی وجود دارد که جزئی از حلقه آتش اقیانوس آرام هستند.چند کوه که در بریتیش کلمبیا هستند ، آتشفشان خاموشند. اغلب این آتشفشانها طی پلیستوسن و هولوسن فوران کرده اند.گرچه در حال حاضر هیچ کدام از آتشفشانهای کانادا در حال فوران نیستند اما برخی از آنها پتانسیل فعال شدن دارند.گسل فعال Queen Charlotte در ساحل غربی جزایر شارلوت در بریتیش کلمبیا قرار دارد که 3 زمین لرزه بزرگ قرن بیستم در آن روی داده است.زمین لرزه ای به بزرگی 7 در سال 1929 ، به بزرگی 1/8 درسال 1949 (بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در کانادا) و بزرگی 4/7 در 1970 .

5- روسیه :شبه جزیره کامچاتکا در شرقی ترین بخش روسیه 472300 کیلومتر مربع مساحت یکی از فعالترین نواحی آتشفشانی در دنیاست که درمیان اقیانوس آرام در شرق و دریای اختسک در غرب قراردارد.در قسمت ساحلی اقیانوس آرام درکنار شبه جزیره ، دراز گودال کوریل – کامچاتکا با 10500 متر ژرفا قرار دارد.درازگودال مربوط به فرورانش سریع صفحه اقیانوس آرام است که آتشفشانها را تغذیه می کند. همه نوع فعالیت آتشفشانی از استراتوولکان و سپری تا فوران نوع هاوایی در این منطقه دیده می شود.بیش از 30 آتشفشان فعال و 100ها آتشفشان خاموش در منطقه وجوددارد که بیشترین فعالیت های امروزی در بخش شرقی روی می دهد.

6- ژاپن : 10درصد از آتشفشانهای فعال دنیا در ژاپن یافت می شوندکه درنتیجه فرورانش صفحه آرام وصفحه دریای فیلیپین شکل گرفته اند. در این منطقه سالانه 1500 زمین لرزه ثبت می شود که معمولا بزرگی 6 – 4 دارند. لرزه های کوچکی نیز روزانه روی می دهندکه موجب لرزش خفیف ساختمانها می شوند. زمین لرزه های زیر دریایی نیز در سواحل ژاپن به صورت سونامی های خطرناک دیده می شوند.

7- فیلیپین :در سال 1991 کوه Pinatubo  فوران کرد که دومین فوران بزرگ دنیا در قرن بیستم بود.پیش بینی موفق آغاز این فوران باعث تخلیه دهها هزار نفراز مردم منطقه و حفظ زندگی شان شد.اما این ناحیه توسط پیروکلاستیک ، خاکسترآتشفشانی وسپس لاهار ویران شد وهزاران خانه از بین رفت.

8- اندونزی :آتشفشانها در اندونزی در زمره فعالترین آتشفشانهای حلقه آتش هستندکه با توجه به زونهای فرورانش میان صفحه اوراسیا و هند- استرالیا شکل گرفته اند. برخی از آتشفشانهای این منطقه به دلیل فورانشان مورد توجه اند مانند فوران Krakatau همراه با تاثیرات جهانی در سال 1883 .

9- نیوزلند :در نیوزلند تمرکز زیاد آتشفشانهای ریولیتی دیده می شود.آخرین فوران سال 1826 در جزیره ی وایت بود.بیشتر مناطق شمالی نیوزلند در جزایر شمالی از کوههای دریایی و جزایر کوچک حاصل از 16آتشفشان زیر دریایی ساخته شده اند.

10- قطب جنوب :حلقه آتش اقیانوس آرام در قطب جنوب کامل می شو که شامل چند آتشفشان بزرگ است.آرایش و ساختمان آتشفشانها در جنوبگان با دیگر مناطق حلقه آتش متفاوت است. صفحه جنوبگان تقریبا به طور کامل به وسیله مناطق کششی محصور شده و چند پشته میان اقیانوسی دور آن حلقه زده اند وتنها یک منطقه فرورانش کوچک در نوک شبه جزیره جنوبگان قرار دارد که در شرق آن در جزایر South Sandwich قرار دارند.شناخته شده ترین آتشفشان قطب جنوب کوه Erebus  است که همچنین جنوبی ترین آتشفشان فعال نیز است. در برخی از منابع زمین شناسی ، شبه جزیره جنوبگان یک امتداد از کوههای آند معرفی شده ،از این رو برخی از دانشمندان آن را Antarcticandes  می نامند.

  

                               (کوه Erebus قطب جنوب)

طبقه بندی: سنگ شناسی آذرین و آتشفشانها،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?