تبلیغات
Geology : زمین شناسی - اندازه گیری نمک دریاها از فضا !

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 خرداد 1390 توسط Alireza Tavakoli

یك تیم بین‌المللی قصد دارند به اندازه‌گیری میزان نمك دریاها از فضا بپردازند.
  
   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، یك فضاپیمای آرژانتینی با حمل تجهیزاتی از آمریكا و سایر كشورها قرار است روز پنج‌شنبه(19 خرداد) از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ بر روی یك موشك دلتا2 به فضا پرتاب شود.
   این فضاپیما در ارتفاع 656 كیلومتری زمین دور این سیاره گردش كرده و با استفاده از یك ابزار ناسا به ثبت تغییرات هفتگی سطح آب شور دریاها خواهد پرداخت.
   ابزار «دلو» ناسا به قدری حساس است كه می‌تواند تغییرات در فاصله یك نمك را در یك گالن آب شناسایی كند.
   حدود یك سوم سطح زمین از آب پوشیده شده كه حاوی حدود 3.5 درصد نمك است.
   با اینكه میزان نمك در اقیانوس‌های جهان تا حد زیادی بدون تغییر باقی می‌ماند، تمركز آب شور در بالاترین لایه در اطراف زمین متفاوت است.
   درك میزان شوری سطح دریا به محققان در پیش‌بینی بهتر تغییرات آب‌وهوایی و حوادث كوتاه ‌مدت مانند نوسانات ال‌نینو و لانینا كه تاثیر بسیاری بر آب‌وهوای سراسر جهان دارند،‌ كمك می‌كند.
   ماهواره‌های اطراف زمین به طور معمول به ارسال اخبار جدید از دمای سطح دریاها، تغییرات سطح دریا و بادهای اقیانوسی می‌پردازند. اما اندازه‌گیری نمك حل نشده در اقیانوس تاكنون با محدودیت روبرو بوده و به صورت گاه‌وبیگاه توسط كشتی‌ها و شناورها اندازه‌گیری می‌شود.
   پروژه 287 میلیون دلاری دلو برای اندازه‌گیری انرژی ریزموج ساطع‌شده از اقیانوس طراحی شده كه به نظر دانشمندان می‌توان میزان شوری آب را با آن اندازه گرفت.
   برای جلوگیری از اختلالات رادیویی، رادار و سایر صداها، یك ابزار دیگر اطلاعات به دست‌آمده را دوباره بررسی كرده و خوانش اشتباه را تصحیح خواهد كرد.
   پژوهش دلو قرار است در ماموریت سه‌ساله خود هر ماه نقشه‌هایی از تغییرات نمك اقیانوسها را به دانشمندان ارائه كند.
   این پروژه كار مشتركی بین ناسا و سازمان فضایی آرژانتین است. سایر كشورهای شركت‌كننده در این طرح شامل برزیل، كانادا، فرانسه وایتالیا نیز به جمع‌آوری اطلاعات محیطی خواهند پرداخت.
   این فضاپیما پس از ورود به فضا به یك ماهواره اروپایی دومنظوره خواهد پیوست كه از سال 2009 به جمع‌آوری اطلاعات از نمك دریاها و رطوبت خاك مشغول است.
   برخلاف ماموریت اروپایی، این پروژه جدید تنها در مورد اقیانوس‌ها به تحقیق پرداخته و از فناوری‌های مختلف برای اندازه‌گیری استفاده خواهد كرد.

    

طبقه بندی: خبرها و تازه های زمین شناسی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?