تبلیغات
Geology : زمین شناسی - منشا ماگماهای گرانیتی

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 16 خرداد 1390 توسط Alireza Tavakoli

ماگماهای گرانیتی دارای دو منشاء مختلف هستند. یا این ماگماها مستقیماً از ذوب پوسته اسیدی زمین حاصل شده اند و یا از تحول ماگماهای حدواسط و بازالتی بوجود آمده اند.
در مورد منشاء پوسته ای ماگمای گرانیتی دلایل زنده نداریم اما بر روی دو چیز تکیه کرده ایم : یکی مشاهدات صحرایی و بررسی تحولات تدریجی سنگهای دگرگونی و دیگری تجارب آزمایشگاهی وینکلر ، دانشمند آلمانی. 

1-1– مشاهده تحول ندریجی سنگهای دگرگونی :
در مناطقی که طبقات مختلف سنگهای دگرگونی در اثر چین خوردگی بالاآمده و فرسایش یافته اند، می توان درجات مختلف دگرگونی را به ترتیب مشاهده کرد. در این مناطق با توجه به شیب طبقات و در نظر گرفتن جهت شدت دگرگونی، ملاحظه می کنیم که بعد از میکاشیست ، گنیس و پس از گنیس ، میگماتیت قرار گرفته است. میگماتیت یا گنیس گرانیتی دارای اختصاصات حد واسط گنیس گرانیت می باشد. بدین ترتیب که طبقات متناوب کانیهای روشن و تیره که در گنیس کاملاً مشخص است در میگماتیت در حال محو شدن می باشد. بعبارت دیگر فشار و حرارت به درجه ای رسیده که تحرک مولکولی شدیدتری را در سنگ بوجود آورده و تقریباً حالت نیمه مذاب یا خمیری و بنابراین منظره ی همگن به سنگ داده است.
هر گاه باز هم در جهت افزایش درجه دگرگونی پیش برویم عاقبت به منطقه ای خواهیم رسید که از ذوب بخشی 
میگماتیت و انجماد ماگمای حاصل از آن ، گرانیتی بوجود آمده سفید رنگ و معمولاً بدون کانیهای تیره ، چنین گرانیتی را گرانیت آناتکسی می گوییم .

2-1- طریق تجربی تشخیص منشاء ماگماهای گرانیتی :
وینکلر مقداری خاک رس را تحت فشار هیدروستاتیک 2 کیلوبار ( تقریباً دو تن بر سانتی متر مربع ) و حرارت 600 تا 850 درجه سانتی گراد قرار داد. فشار فوق الذکر فشاری است که در اعماق 7 تا 8 کیلومتری زمین حکمفرماست . آزمایش نشان می دهد که در حرارت 670 درجه ، خاک رس دگرگون شده به سنگی دارای کانیهای جدید تبدیل می گردد. سنگ جدید دارای ترکیب کانی شناسی گنیس و گرانیت است. وینکلر آزمایش را ادامه داد و حرارت را به 700 درجه سانتی گراد رساند. در این حرارت ، سنگ مورد آزمایش بطور بخشی شروع به ذوب شدن نمود و عمل ذوب فقط در کانیهای سفید سنگ مشاهده گردید. ماده مذاب حاصل پس از تبلور تولید کانیهای زیر را نمود:
کوارتز 42 درصد
ارتوز 50 درصد
آلبیت 3 درصد
آنورتیت 5 درصد
بطوریکه مشاهده می گردد این ترکیب شبیه به ترکیب یک گرانیت قلیایی ( آلکالن ) است. هرگاه در آزمایش فوق به منظور فراهم ساختن شرایط واقعی موجود در رسوبات مقدار 3 درصد کلروسدیم به خاک رس اضافه کنیم، ذوب بجای حرارت 700 درجه در حرارت 670 درجه صورت خواهد گرفت و نیز ترکیب کانی شناسی ماده مذاب حاصل ، از پلاژیوکلاز غنی تر خواهد شد ( تا 31 درصد آلبیت ) . تجزیه نشان می دهد که با افزایش کلروسدیم به خاک رس مورد آزمایش ، سنگ دگرگونی و مایع حاصل از ذوب آن ترکیب گرانودیوریت یعنی یک ماگمای تقریباً حدواسط را پیدا خواهد کرد.
وینکلر از این آزمایش نتیجه گرفت که نه تنها منشاء اکثر سنگهای دگرگونی سنگهای رسوبی است بلکه مواد مذابی که سازنده سنگهای آذرین هستند از ذوب سنگهای به شدت دگرگون شده حاصل می شوند.

طبقه بندی: سنگ شناسی آذرین و آتشفشانها،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?