تبلیغات
Geology : زمین شناسی - کشف فسیل انسان 1میلیون ساله در آذربایجان شرقی

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 اردیبهشت 1390 توسط Alireza Tavakoli

كارشناسان دیرین شناسی در بررسی‌های خود در منطقه فسیلی مراغه در استان آذربایجان شرقی سه قطعه دندان متعلق به یك انسان یك میلیون ساله را كشف كردند. كشف جدید این دانشمندان شواهد سكونت در ایران را كه پیش از این ۱۰۰ هزار سال بود و مربوط به بررسی ها در مناطق مختلف از جمله كرمانشاه ،لرستان و گیلان می شد را به یك میلیون سال افزایش می دهد.
«امیر حسین كوكبی نژاد» كارشناس دیرین شناسی موزه تاریخ طبیعی كشور در این باره گفت: «از سه دندان یافت شده، دو دندان، دندان آسیاب و سومی دندان نیش است. بررسی‌های اولیه نشان می دهداین دندان‌ها مربوط به انسان‌های اولیه از نوع (هومواركتوس) یا اولین انسان‌های راست قامت هستند.
«هومواركتوس‌ها» یا نخستین انسان‌های راست قامت؛ حدود یك تا 5/1 میلیون سال پیش می‌زیسته‌اند. این انسان‌ها، نخستین انسان‌هایی هستند كه آتش را كشف كردند. آنها در غار‌ها زندگی می‌كردند،با شكار آشنا بودند و ابزارهای اولیه هم می‌ساختند.
«علی میثمی» دیرین شناس و مشاور موزه تاریخ طبیعی كشور هم با «مهم و قابل توجه» دانستن این كشف گفت: «كشف این نوع انسان كه قدیمی‌ترین بقایای انسان كشف شده در ایران است از موفقیت‌های بزرگ علمی در سطح جهان محسوب می شود. این كشف می‌تواند ایران را در فهرست نخستین مناطق مسكونی در سطح جهان جای دهد.»
در بررسی‌های دیرین شناسی در منطقه مراغه كارشناسان علاوه بر كشف این سه دندان توانسته‌اند قطعاتی از فسیل حیوانات عظیم الجثه مثل اسب، زرافه، كرگدن و فیل را هم با یك میلیون سال قدمت كشف كنند.كشف این فسیل ها در نزدیكی دندان ها به كارشناسان كمك كرده است تا قدمت دندان های شناسایی شده را بهتر و دقیقتر تعیین كنند. همچنین به اعتقاد كارشناسان وجود فسیل حیوانات عظیم الجثه در این منطقه می تواند بر شرایط مناسب این منطقه برای سكونت انسان های اولیه و استقرار آنها در میلیون ها سال پیش بیشتر تاكید كند.
طی چندین سال گذشته بسیاری از دیرین شناسان در مناطق گوناگون جهان بررسی‌های زیادی برای كشف و شناسایی بقایای فسیل‌های انسان‌های اولیه و فهمیدن سیر تكامل انسان در سطح قاره های مختلف انجام داده‌اند.یقایای قدیمی‌ترین نمونه انسان كه در سطح جهان تاكنون به دست آمده، مربوط به یك انسان 3/3 میلیون ساله است كه در كشور اتیوپی شناسایی شده است وبه" لوسی"
 شهرت دارد.
سه قطعه دندان یك میلیون ساله برای بررسی های بیشتر هم اكنون در دانشگاه تبریز نگهداری می شود. كشف این دندان‌ها، كارشناسان دیرین شناسی را به انجام مطالعات در سال‌های آینده و كشف احتمالی اسكلت های كاملتر از انواع انسان‌های اولیه در منطقه مراغه امیدوارتر كرده است.
كاوش‌ها و بررسی‌های دیرین شناسی در منطقه مراغه زیر نظر موزه تاریخ طبیعی كشور به عنوان متولی امر دیرین شناسی دركشور و با همكاری دانشگاه تبریز انجام می‌شود.
دیرین شناسی ایرانی هنوز اسمی برای این انسان یک میلیون ساله ایرانی انتخاب نکرده اند. شما می توانید با پیشنهاد های خود به انتخاب نام مناسب برای این انسان ایرانی کمک کنید. شما این انسان باستانی را چه می نامید؟

طبقه بندی: دیرینه شناسی، خبرها و تازه های زمین شناسی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?