تبلیغات
Geology : زمین شناسی - بارور سازی ابرها برای مقابله با خشک شدن دریاچه ارومیه !!

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ شنبه 3 اردیبهشت 1390 توسط Alireza Tavakoli

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، كارشناسان مركز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در راستای اجرای طرح مطالعات و امكان سنجی نحوه بارورسازی ابرهای آذربایجان شرقی طی دو  پرواز ابرهای استان و ابرهای فراز دریاچه ارومیه را بارورسازی كردند.
مدیر گروه پرواز تیم بارورسازی ابرها روز شنبه در گفت و گویی اظهار داشت: این بارورسازی از نوع شلیك پیروپاترون به دو حالت روی ابرها و داخل ابرها انجام می شود و با توجه به اینكه حالت ابرهای بارورسازی شده در این دو پرواز از نوع ابرهای 'استراتی فرم' یا 'گسترده' بود بارورسازی در داخل ابرها صورت گرفت.
مرتضی خلیلی اضافه كرد: درطول دو پرواز انجام شده حدود 300 پرتاب 'پیروپاترون یدید نقره' توسط این تیم انجام گرفت.
وی افزود: در طول مدت پرواز از 'ازت' نیز برای بارورسازی ابرها استفاده و 56 دقیقه ازت به ابرها تزریق شد تا از این طریق بارورسازی ابرها انجام گیرد.
وی گفت: با توجه به اینكه تاثیرگذاری مواد پخش شده بر روی ابرها 20 دقیقه بعد از پرتاب آغاز می شود، پرتاب پیروپاترون یدید نقره روی ابرها بر حسب جهت و سرعت وزش باد انجام می شود تا ابرها هنگام رسیدن به منطقه هدف شروع به بارندگی كنند.
خلیلی اضافه كرد: مواد تزریق شده در ابرها حدود دو ساعت تاثیر خود را بر روی ابرها حفظ كرده و باعث بارندگی در منطقه هدف می شوند.
به گفته وی، این تیم در دو پرواز خود ابرهای نواحی غربی و جنوب غربی دریاچه ارومیه و نیز حدود 80 درصد از سطح آذربایجان شرقی را پوشش دادند و 20 درصد باقی مانده نیز به دلیل مرزی بودن باقی مانده است.
مدیر گروه پرواز تیم بارورسازی ابر ها روند بارور كردن ابرهای آذربایجان شرقی را امیدوار كننده دانست و گفت: با وجود اینكه نتیجه امكان سنجی با در نظر گرفتن مراحل مختلف باید به دست بیاید ولی این دو پرواز نشانگر تاثیرپذیری بالای ابرهاست.
بارورسازی ابرها یكی از 24 طرح اضطراری برای حل مشكل خشكسالی دریاچه ارومیه است.
مطالعات و امكان سنجی بارورسازی ابرهای آذربایجان شرقی پیشتر نیز طی 11 پرواز انجام شده بود.
براساس آمار كارشناسان آب منطقه ای آذربایجان شرقی حجم ذخایر آب دریاچه ارومیه در سال های گذشته از 32 میلیارد به 14.5 میلیارد مترمكعب كاهش یافته است.

                  

طبقه بندی: خبرها و تازه های زمین شناسی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?