تبلیغات
Geology : زمین شناسی - زلزله اخیر ژاپن پوسته زمین را به طرز گسترده‌ای متلاشی كرده است

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 31 فروردین 1390 توسط Alireza Tavakoli

قدرت زلزله 11 مارس ژاپن و سونامی ناشی از آن تنها چیزی نیست كه دانشمندان را شگفت زده كرده است. عواقب این زلزله برای پوسته زمین نیز یكی از معضلاتی است كه دانشمندان از آن شوكه شده‌اند. به گزارش خبرگزاری فارس، زلزله 9 ریشتری ژاپن و چهارمین زلزله قدرتمند ثبت شده در تاریخ همچنین منجر به تغییرات غیرمعمول، شدید و گسترده‌ای در پوسته زمین از طریق آبگونه سازی شده است.
زلزله در نزدیكی سواحل، بنادر و رودخانه‌ها می‌تواند زمین خیس و ماسه‌ای را تكان دهد و به طور موقت آن را از جامد به مایع تبدیل كند روندی كه به آبگونه سازی مشهور است. ماسه سنگین و صخره‌ها غرق می‌شوند و آب و شن سبك تر به سطح زمین می‌آیند. سطح زمین به آرامی تغییر می‌كند.
آبگونه سازی ناشی از زلزله ژاپن در طول صدها مایل می‌تواند احساس شود و حتی مهندسان با تجربه‌ای كه به دیدن مناطق فاجعه زده به طور مثال پس از زلزله شیلی و نیوزلند عادت كرده‌اند را شوكه كند.
در تحقیقات جدید این سؤال مطرح شده كه آیا مقررات كنونی ساختمان سازی در سایر مناطق آسیب پذیر مانند اروگون، واشنگتن و كالیفرنیا می‌تواند در برابر این آبگونه سازی شدید مقاومت كند.
اسكات اشفورد به لایو ساینس گفت: ما نمونه‌هایی از آبگونه سازی پوسته زمین را به این شدت دیده بودیم اما فاصله و گستره این پدیده در ژاپن به طرز نا معمولی شدید است.
 
در برخی مناطق كل سازه در حال غرق شدن در رسوب بوده است. تغییرات پوسته زمین لوله كشی‌ها آب، فاضلاب و گاز را تخریب كرده و عملكردهای بنیادین مورد نیاز در منطقه را فلج كرده است. ما جاهایی را دیدیم كه تا 1.2 متر هم نشست كرده بودند. به نوشته مجله لایو ساینس مدت زمان 5 دقیقه‌ای زلزله ژاپن می‌تواند كلید شدت آبگونه سازی بوده و ممكن است دانشمندان را مجبور كند تا تخمین آسیب‌های ناشی از آن را مورد بازبینی قرار دهند. این پدیده در پوسته‌های جوانتر زمین می‌تواند بسیار مهمتر باشد.
 
لایه‌های جوان از نظر زمین شناسی آنهایی هستند كه در 10 هزار سال گذشته شكل گرفته‌اند. برای مثال در اورگون این مناطق شامل اكثر مناطق پایین شهر پورتلند، فرودگاه بین‌المللی پورتلند، مناطق صنعتی نزدیك به آنها می‌شوند.

         

طبقه بندی: خبرها و تازه های زمین شناسی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?