تبلیغات
Geology : زمین شناسی - خورشید بالاخره از خواب برخاست !

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


Geology : زمین شناسی
Earth is worthy of respect
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 فروردین 1390 توسط Alireza Tavakoli

خورشید پس از سه سال خواب خورشیدی در قیاس تاریخی سرانجام از خواب برخاسته و دوره توفانی خود را آغاز كرد. به گزارش ایسنا، لكه خورشیدی كه به نواحی سردتر مملو از زمینه‌های شدید مغناطیسی خورشید گفته می‌شود در حال حاضر بطور منظم در نقاطی از سطح خورشید حضور پیدا می‌كند. خورشید نیز در ماههای اخیر چندین شراره قدرتمند از خود منتشر كرده كه برای مثال می‌توان از انفجار چهاردهم فوریه نام برد كه قدرتمندترین فوران در چهار سال اخیر بوده است.
  
به گفته محققان،‌ تمام این علائم نشانگر آن است كه خورشید از خواب خود در حال بیدار شدن است. در سال 2008 خورشید به آرامترین حالت خود در حدود یك قرن اخیر فرو رفت. لکه های خورشیدی از میان رفته، جرقه‌های خورشیدی فروکش کرد و در این ستاره سکوت كامل برقرار شد. دوره آرامش در خورشید مسأله جدیدی نیست. این دوره هر 11 سال به عنوان بخشی از فعالیت طبیعی خورشید تكرار می‌شود. اما این حالت حداقل خورشیدی اخیر بیش از حد معمول به طول انجامید كه حتی برخی محققان به این فكر افتادند كه شاید این دوره هیچگاه تمام نشود. این دوره كه سه سال طول كشید اكنون به پایان رسیده است. در پی شروع فعالیت لكه‌های خورشیدی، سال جاری با سروصدا آغاز شد. ماهواره‌های مدارگرد زمین دو جرقه خورشیدی كلاس ایكس كه قدرتمندترین نوع آن است را شناسایی كردند كه یكی در چهاردهم فوریه و دیگری در 9 مارس اتفاق افتاد.
  
در تاریخ هفت مارس نیز یك ابر محتوی میلیاردها تن ذرات باردار با سرعت هشت میلیون كیلومتر در ساعت از خورشید جدا شد. این انفجار كه به دفع جرم تاجی موسوم است مستقیم به سمت زمین نیامد اما میدان مغناطیسی زمین را تحت تاثیر قرار داد. كارشناسان زمان حداكثر فعالیت خورشیدی را در سال 2013 پیش‌بینی كرده‌اند. بنابراین زمین احتمالا با توفانهای خورشیدی قویتری روبرو شود كه در این حالت شفق‌های بیشتری را شاهد خواهیم بود و از سوی دیگر ممكن است ماهواره‌های ارتباطی زمین و همچنین فضانوردان در فضا با مشكلات و اختلالاتی روبه‌رو شوند.

                 

طبقه بندی: خبرها و تازه های زمین شناسی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
?

قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

?